Logo do druku

Domeny ze znakami narodowymi

Standardy internetowe określają, iż w nazwie domeny mogą wystąpić litery alfabetu łacińskiego, cyfry oraz znak myślnika ("-"). Ogranicza to zastosowanie pisowni nazw lub produktów w oryginalnej formie, dając jednak możliwość dostępu do danych adresów w ujednoliconej postaci użytkownikom na całym świecie.

Jednolity standard kodowania znaków narodowych pozwala na ich stosowanie w nazwach domen. IDN (International Domain Names) jest jednym z projektów, który zakłada zapis dowolnego znaku za pomocą Unicodu. Standard ten jest stosowany w systemie rejestracji domen ze znakami narodowymi, a więc także ze znakami polskiego alfabetu tj. ą ć ę ł ń ó ś ź ż.

Technicznie domeny ze znakami narodowymi tworzone są odpowiednio jako domeny składające się ze znaków alfabetu łacińskiego i myślników, które odpowiednie oprogramowanie konwertuje na postać zrozumiałą. Należy pamiętać, że rejestrując domenę zawierasz umowę na użytkowanie nazwy w formie do konwersji i taka też forma będzie działać.

rejestracja domen ze znakami narodowymi
Szczegółowe dane dotyczące tego standardu dostępne są na stronach internetowych NASK pod adresem http://www.dns.pl/IDN/idn-intro.html.

Należy mieć na uwadze fakt, że zdecydowana większość przeglądarek internetowych nie posiada obecnie standardowo dostępnej obsługi znaków narodowych - głównie chodzi tu o Internet Explorera. Użytkownicy bez zainstalowanego rozszerzenia tzw. plug-ina, nie uzyskają dostępu do stron umieszczonych pod domeną w standardzie IDN. Plug-in do przeglądarki Internet Explorer dostępny jest pod adresem http://www.idnnow.com/index.jsp.